پرش به محتوا

کنتور آب و انواع کنتور اب بر اساس مکانیزم عملکرد

کنتور آب

کنتور آب چیست، چه انواعی دارد و از چه بخش هایی تشکیل شده است؟ این ها سوالاتی هستند که در این مقاله پاسخ می دهیم.
امروزه با توجه به کمبود آب شیرین، ضرورت ارزش گذاری و مدیریت مصرف آب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار گردیده است و سیاستگذاری های کلان دولت ها بر پایه حفظ این سرمایه گران بها استوار گردیده است. در همین راستا و در جهت بستر سازی و ایجاد امکان پایش میزان مصرف، استفاده از تجهیزات با کیفیت و قابل اعتماد جهت اندازه گیری مصرف آب در اولویت بسیاری از تصمیم گیران حوزه آب قرار گرفته است.

از جمله مهم ترین این زیرساخت ها و تجهیزاتی که می تواند در رسیدن به اهداف بلند مدت تامین و توزیع آب شرب بسیار تاثیر گذار باشد، استفاده از کنتور آب با کیفیت و دارای دقت سنجش قابل قبول می باشد، چراکه علاوه بر ایجاد امکان سنجش دقیق مصرف و جلوگیری از هدر رفت بی مورد این سرمایه با ارزش، از طریق ایجاد تناسب میان میزان مصرف و بهای پرداختی مصرف کننده، زمینه ساز صرفه جویی بیشتر در مصارف غیر ضروری خواهد بود.

همچنین در مدت زمانی بسیار کوتاه، هزینه سرمایه گذاری صورت گرفته جهت نصب کنتور آب با دریافت آب بهای واقعی از مصرف کنندگان قابل بازگشت خواهد بود.

کنتور آب ایران انشعاب

شرکت تولیدی و صنعتی ایران انشعاب در راستای مدیریت مصرف آب اقدام به تولید و عرضه کنتور آب با کیفیت مطلوب و دقت بالا می نماید.

کنتورهای آب تولیدشده در شرکت ایران انشعاب از انواع مختلف از جمله «مولتی جت خشک و نیمه خشک»، «پیستونی خشک و نیمه خشک» و «ولتمن صنعتی و کشاورزی» بوده که سبکی یا سنگینی آب و املاح موجود در آن، تاثیر منفی بر عملکرد این نوع کنتورها ندارد.

تعریف کنتور اب

بر اساس تعریف صورت گرفته در استاندارد OIML R49:2013 کنتور آب، تجهیزی است جهت اندازه گیری پیوسته، ذخیره سازی اطلاعات و نمایش حجم آب عبوری از یک مسیر مشخص که شامل قسمت های اصلی ذیل می باشد

  • مکانیزم اندازه گیری
  • مکانیزم تبدیل
  • مکانیزم شمارنده

جریان آب عبوری از کنتور آب توسط مکانیزم اندازه گیری به علائم یا سیگنال های قابل شمارش تبدیل می گردد. این علائم به روش های مکانیکی یا مغناطیسی در اختیار مکانیزم تبدیل قرار گرفته و پس از پردازش توسط مکانیزم شمارنده قابل رویت خواهند بود.

دسته بندی کنتور آب

کنتور آب را می توان با توجه به ساختار مکانیزم و روش اندازه گیری، ظرفیت آب عبوری، دقت اندازه گیری، شرایط کاری، رده درستی، نوع مکانیزم، دمای کاری و … دسته بندی نمود.

انواع کنتور آب بر اساس مکانیزم:

1- کنتور آب مولتی جت

عمده کنتورهای مصرفی در بخش خانگی در حال حاضر، از خانواده کنتورهای مکانیکی و از انواع مولتی جت خشک و نیمه خشک هستند.

  • کنتور آب multi Jet خشک :

انتقال حرکت پروانه به مجموعه مبدل و شمارنده در کنتورهای خشک از طریق دو عدد آهنربا و توسط جریان مغناطیسی صورت می گیرد.

  • کنتور آب multi jet نیمه خشک :

در کنتور آب نیمه خشک انتقال حرکت پروانه به مجموعه مبدل و شمارنده توسط مجموعه ای از چرخ دنده ها و بصورت کاملاً مکانیکی صورت می گیرد.

2- کنتور آب پیستونی

3- کنتور آب ولتمن

 

مزایا و معایب کنتور آب خشک و نیمه خشک

 

کنتورهای خشک با توجه به عدم تماس فیزیکی آب با اجزای عملکردی شمارنده و مبدل حساسیت کمتری نسبت به  ویژگی های آب (نظیر سختی و املاح ) دارند و به همین دلیل از عمر و کارایی بیشتری نسبت به کنتورهای نیمه خشک برخوردارند اما از آنجاییکه انتقال حرکت توربین به مکانیزم تبدیل در این کنتور ها توسط میدان مغناطیسی صورت می گیرد، لذا در برابر جریان های مغناطیسی اندکی آسیب پذیر می باشند و در مواردی نیز ممکن است انتقال حرکت توربین بصورت کامل به مکانیزم مبدل صورت نگیرد و اصطلاحاً دچار Dis Coupling که البته این عیوب در مکانیزم های جدید با توجه به استفاده از حلقه ضد مغناطیس و نیز افزایش کیفیت اجزاء مصرفی بسیار کاهش یافته است.

همچنین با توجه به عدم ورود آب به محفظه سیستم شمارنده کنتور آب و نمایشگر، آسیب پذیری مکانیزم کنتور خشک در برابر یخ زدگی نسبت به کنتور نیمه خشک کمتر می باشد.

علاوه بر این در مکانیزم های کنتور خشک نسبت به نوع نیمه خشک، به دلیل عدم ورود آب در قسمت های بالایی مکانیزم، بخارگرفتگی در قسمت نمایشگر در صورت مونتاژ مناسب اتفاق نخواهد افتاد.

کنتور آب و اجزای اصلی آن

کنتور آب دستگاهی که برای اندازه گیری پیوسته، ذخیره سازی اطلاعات و نمایش حجم آب عبوری از داخل ترانسدیوسر اندازه گیری، در شرایط سنجش، در نظر گرفته شده است

یادآوری ۱- یک کنتور آب دست کم شامل یک ترانسدیوسر اندازه گیری، یک محاسبه گر (شامل وسایل تنظیم یا تصحیح در صورت وجود) و یک بخش نشانه می باشد. این سه وسایل می توانند در محفظه های مختلفی قرار داشته باشند. ۲- یک کنتور آب ممکن است به صورت کنتور ترکیبی باشد. ۳- در این استاندارد، واژه “کنتور” به کنتور آب اشاره دارد .

كنتورآب وسيله‌‌اي است كه براي اندازه‌گيري مداوم، حفظ و نشان دادن حجم آب عبوري از يك مسير بكار مي‌رود. با توجه به اين تعريف مي‌توان قسمت‌هاي تشكيل‌دهنده كنتورآب را به سه بخش اصلي تقسيم نمود:

ـ بخش اندازه‌گيرنده

ـ بخش شمارنده

ـ بخش نمايش‌دهنده

بخش اندازه‌گيرنده كنتور اب قسمتي است كه وظيفه تبديل حجم، دبي، سرعت يا وزن آب عبوري به علائم يا سيگنال‌‌هاي قابل شمارش را بر عهده دارد. اين سيگنال‌ها از طريق مكانيكي و يا الكترونيكي به قسمت شمارنده منتقل و پس از شمارش و پردازش، نتايج حاصل از قسمت نمايش‌دهنده قرائت مي‌گردد

اصطلاحات و تعاریف

کنتور حجمی:

دستگاهی مناسب برای يك لوله بسته که شامل اتاقك هایی با حجم مشخص و مکانیزم رانده شده به وسیله جریان که به موجب آن این اطاقك ها به طور متوالی بوسیله آب پر و خالی می شوند. با شمارش میزان حجم های گذرا از طریق این دستگاه گنجایش جریان را برآورد می کند.

کنتور سرعتی :

وسیله ای است که بر روی مجرای بسته آب نصب شده و شامل يك قطعه متحرك بوده که به طور مستقیم به وسیله شتاب جریان آب به حرکت گذاشته می شود. به عبارت دیگر دستگاههایی شامل يك توربين متحرك که حول محوری عمود بر جهت جریان آب در کنتور آب می چرخد. حرکت این قطعه متحرك به وسیله روش های مکانیکی و یا سایر روش ها به نشان دهنده ای که حجم آب عبوری را نشان می دهد منتقل می شود.